Emlak | Konular | Kitaplar

TOKİ’den konut alana vergi kolaylığı

Toplu Konut İdaresi, net alanı 80 metrekare olan konutlara getirilen damga vergisi istisnasından sonra, idareden net 80 metrekareden büyük konut alanlar için de damga vergisi kolaylığı sağladı.

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, 15 Temmuz’dan sonra yapılan net alanı 80 metrekareden büyük konut satışlarında, tek nüsha satış sözleşmesi düzenleme uygulaması başlatıldı. Satış işlemlerinde alıcılara satış nüshasının fotokopisi verilirken, böylece alıcı iki kez damga vergisi ödemekten de kurtuldu. Bu uygulama, TOKİ’den 100 bin YTL ödeyerek 80 metrekareden büyük konut alan vatandaşa, 750 YTL’lik kolaylık getirmiş oldu.

Uygulama 15 Temmuz’dan itibaren başlatılırken, TOKİ’nin konut satışlarına aracılık eden bankaların şubelerini tam olarak bilgilendirmemesi nedeniyle, konut alan vatandaşlar, hem alıcı hem satıcı adına damga vergisi ödemek durumunda kaldı. Onaylı sözleşmenin fotokopisini yeterli gören vatandaşlar, ilgili banka şubesine başvurarak, ödedikleri damga vergisinin yarısını alabilecekler.

TOKİ’den 15 Temmuz’dan sonra konut alan bu durumdaki vatandaşların 25 Ağustos’a, Ağustos ayı içinde konut alan vatandaşların da 25 Eylül’e kadar ilgili banka şubelerine başvurarak, ödedikleri damga vergisinin yarısını almaları gerekiyor. Aksi takdirde, tahsil edilen damga vergisinin bankalar tarafından Maliye Bakanlığı’na aktarılması durumunda, bu iadeyi almak oldukça zorlaşacak.

Verilen bilgiye göre, damga vergisine ilişkin mevzuat uyarınca, TOKİ’nin kişilere yönelik satışlarında, idarenin payına düşen damga vergisi de kişiler tarafından ödeniyor.


Konular