Emlak | Konular | Kitaplar

Ev Alıp Satanlara Vergi Artırılıyor


Maliye, Gelir Vergisi'nde sona yaklaştı. Taslağa göre, kentsel rantların vergilendirilmesinde değişiklik yapılacak. Evi aldıktan 1 yıl sonra satanlar, elde ettikleri kârın tamamının vergisini ödeyecek. Satış için 2 ve 3'üncü yıl beklenirse bu oran düşecek
Vergi gelirlerini artırmaya çalışan Maliye Bakanlığı, elektronik haczin kapsamını genişletirken sürpriz adımlar atmaya hazırlanıyor. Vergi borcu olan mükellefin taşıt siciline elektronik ortamda "haciz" şerhi konulurken, ev alıp satana da kademeli vergi geliyor. Yasa ile son 5 yılda ev satanlardan talep edilen değer artış kazancı vergisinde de "oransal sistem uygulaması" öngörülüyor. Buna göre ev alındıktan sonraki ilk yıl satılırsa elde edilen kârın tamamı vergilendirilecek. İki ve üçüncü yıllardaki satışlarda ise bu oran düşürülecek.

TALİMAT VERDİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, uzun zamandır konuşulan yeni Gelir Vergisi Yasası'nın hızlı bir şekilde bitirilmesi için Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) görev verdi. Erdoğan, tabana yayılan adil bir vergi sistemi hazırlanmasını istedi. Ekonomi kurmayları, bu yasayla devrim yapılacağını belirtirken, "Yasa yerel seçimlerden önce tamamlanacak" değerlendirmesini yaptı. Maliye yeni yasayla kentsel rantların vergilendirilmesinde değişikliğe gidecek. Buna göre satın aldığı 5 yıl sonra satan konut sahibinden elde ettiği kâr üzerinden kademeli olarak vergi alınacak.

TEK EVİ OLAN KAPSAM DIŞI
Taslağa göre sadece bir evi olanlar kazanç vergisinden muaf tutulacak. Yeni yasanın eski evi satarak yeni ev alanları vergiden istisna tuttuğuna dikkat çeken yetkililer, "Bu şekilde kentsel dönüşüm politikasına da uyum sağlanıyor" dedi.

BORCU OLAN YANDI
Vergi gelirlerini artırmaya çalışan Maliye Bakanlığı elektronik haczin kapsamını genişletiyor. Emniyet ile yapılan anlaşma kapsamında vergi borcu olan mükellefin taşıtları için siciline elektronik ortamda "haciz" şerhi düşülecek. Borcu olan arabasını satmak istediğinde ekranda "vergi borcu vardır" yazısı görülecek. Borç ödenmezse araç satışı yapılamayacak.

PİLOTUN İSTİSNASI DARALACAK
Tasarıda, Gelir Vergisi'nde halen yüzde 15, 20, 27 ve 35 olarak düzenlenen vergi tariflerinde ise değişiklik düşünülmüyor. Yasadaki maddelerin kapsamı geliştirilerek birleştirildiği için 250 maddelik yasa 100 maddeye düşürüldü. Yasa tasarısında bir ilginç ayrıntı da havacılık sektörüne ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Futbolcuların yanı sıra pilotların da vergi istisnalarının kapsamının daraltılması hedefleniyor. Yüksek ücrete karşın bordrosu düşük gösterilen pilotlara uzun uçuş tazminatının istisna olan kısmı için üst limit öngörülüyor. Pilotların ücretleri 15-20 bin lira arasında değişiyor.


Konular