Emlak | Konular | Kitaplar

TOKİ, Ataköy’de ’en güzel arsa’yı 650 milyon YTL’ye satışa çıkardı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Ataköy’de Dünya Göz Hastanesi ve Galleria Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu arazinin satışı için düzenleyeceği ihaleyi iptal etmesinin hemen ardından yanındaki araziyi 650 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkaracağını açıkladı..

İstanbul’da bu kadar güzel başka bir arazi olmadığını dile getiren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ilk kez satışa çıkartılan bu arazinin Ataköy Konakları’nın önüne gelen bölümü için yeşil alan şartı koydu.

125 bin metrekare
TOKİ, gazetelere verdiği ilanda, Bakırköy-Ataköy sahil şeridindeki 124 bin 980 metrekare büyüklüğündeki araziyi satışa çıkardığını duyurdu. Galleria’nın da içinde bulunduğu 139 bin 251 metrekarelik arazi için yapılacakken ’adrese teslim’ eleştirileri üzerine iptal edilen ihalede 450 milyon YTL asgari bedel belirlenmişti. 23 Eylül’de satışa çıkarılacak araziye, yarısı yeşil alan olarak ayrılmasına karşın, 650 milyon YTL muhammen bedel belirlendi.

Uzun sahil şeridi
İlan duyurusuna göre, Ataköy Konakları ile Marmara Denizi arasında kalan 124 bin 980 metrekare büyüklüğündeki arsanın 68 bin metre karelik kısmı, sözleşmeye konacak özel madde ile park ve yeşil alan olarak düzenlenecek ve halkın kullanımına açılacak. Uzun bir sahil şeridine sahip arsanın bu bölümüne kapalı inşaat yapılamayacak. Atatürk Havalimanı’na 3 dakika mesafede, toplam inşaat alanı 249 bin 960 metre kare olarak belirlenen arsayı alan yatırımcılar üzerine otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, akaryakıt satış üniteleri, sağlık kulübü, gösteri spor ve eğlence tesisleri kurabilecek. Ataköy sahil arsası satış ihalesi, TOKİ’nin Bilkent’te bulunan merkezinde 23 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek.

Arsanın üzerini tamamen temizlediklerini ve imar planı sorunu da olmadığını dile getiren Bayraktar şunları söyledi: "Yerli ve yabancı yatırımcıların büyük ilgi göstermesini bekliyoruz. Halkalı’da yapılacak tema parkı ile ilgili ihaleye de gelecek hafta çıkmayı öngörüyoruz. TOKİ’nin kaynak sorunun çözmeye çalışıyoruz."

Kamu zarara uğradı

Daha önce yaptığı açıklamada, Galleria’nın da üzerinde bulunduğu arazideki tesislerin yıllık ortalama 2 milyon 200 bin YTL kira getirisi bulunduğunu belirten Bayraktar kalan kira süresi olan 30 yıllık olarak düşünüldüğünde TOKİ’nin bu sürede en fazla 66 milyon YTL kira bedeli tahsil edebileceğine işaret etmişti. Oysa ihale muhammen bedel olan 450 milyon YTL’den gerçekleşse dahi, bu tutarın bugünkü güncel faizlerle 30 yıllık getirisinin yaklaşık 60 milyar YTL olduğunu vurgulayan Bayraktar, ihalenin iptalinden, hem kamunun hem de idarenin zarara uğradığını söylemişti.


Konular