Emlak | Konular | Kitaplar

Nöromimari ile evinizin IQ' sunu yükseltin!..

İnsanların mekanlara verdikleri tepkilere bakarak geliştirilen nöromimari sayesinde evinizin IQ’sunu yükseltebilirsiniz.
Evden içeri adım attığınızda rahatlıyor musunuz, yoksa kalbiniz mi sıkışıyor? Çevremizin zihnimizi nasıl etkilediğini bulmak için MR taramalarından yararlanan nöromimarı uzmanlarına göre evimizin dekorasyonu sağlığımız açısından önem taşıyor. Bunun için bazı kurallara uymanızda fayda var.

Açık planı tercih edin
"Eskiden ısıyı korumak için küçük odalara ihtiyacınız vardı" diyor duygusal zekası yüksek tasarımlar üzerinde uzmanlaşan Johnny Grey. “Artık evin girişinden bahçeye kadar hiç kesintisiz görüş yakalayabiliyoruz. Bu görüş açıklığı bizi izinsiz ziyaretçilerden koruyacağı için kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.”

Başarılarınızı gösterin
Sertifikalarınızı, diplomalarınızı, yarışma derecelerinizi çerçeveletin. Böylece kendinizi kötü hissettiğiniz bir günde başarılarınızı hatırlayabilirsiniz.

Tavan yüksekliğine dikkat
Minesota Üniversitesi'nden Profesör Joan Meyers-Levy'ye göre yüksek tavan, yaratıcı düşünceyi tetiklerken, alçak tavan detaylara odaklamanızı sağlıyor. Eğer roman yazmak istiyorsanız tavanı solgun ve soğuk tonlara boyayarak uzaklaştırın. Hesaplarla uğraşacaksanız zengin ve koyu bir tonu seçin.

Renklerle atmosfer yaratın
Renk psikologu Angela Wright, renklerin doğanın işaret sistemi olduğunu söylüyor. "Yeşil, dinlenmek istediğimiz odalara çok uygun, rahatlatıcı bir renktir. Sarı iyimserlik yarattığı için koridorlara uygundur. Beyaz, mutfakta temizlik ve kontrol hissi verir, ama maviden uzak durun, çünkü iştahı keser."

Mutfağınıza ada ünitesi alın
Çoğu mutfaklarda yemek pişiren kişi konuklarına sırtını dönmek zorunda kalır, bu da anksiyeteye neden olur. Yemek pişirirken insanlarla göz göze gelip konuşabilirseniz, mutluluk hormonları olan okitosin ve serotonin salgılarsınız.

Anılarınızı sergileyin
'Ev doktoru' Ann Maurice, satışı zor olan evlerde aile fotoğraflarını yasaklıyor. Bunun nedeni, mülke "burası benimdir" diyen kişisel bir damga vurmaları. San Diego'daki Mimaride Nörobilim Akademisi Direktörü Sosyolog John Zeisel, bunun iyi bir özellik olduğunu söylüyor. Alzheimer hastaları üzerinde yaptığı araştırmalar, tanıdık objelerle dolu odaların aklı karışık hastalara yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. "Kişisel eşyalar ve resimler anksiyeteye varan sinir ileticilerinin üretimini yavaşlatır" diyor. Yani evinizde fotoğraflara ver verin.

Kanepeyi duvara yaslayın
Kanepenin duvara dayanması, özellikle de kapıyı görebiliyorsanız, kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Arkamızı koruduğumuzda içgüdüsel olarak kendimizi daha mutlu hissederiz.

Evi çiçeklerle doldurun
Harward Üniversitesi’nden Nancu Etcoff, çiçeklerin stresi azalttığını söylüyor. Çiçekleri yalnızca oturma odasında kullanmayın. Mutfaktaki bir demek papatya sabahları size saatlerce sürecek kadar enerji verebilir.

Sert hatları yumuşatın
Mutfak ve banyolar genellikle sert köşelerle doludur. Sert köşeler bilinçaltınızda canınızın yanacağını düşündürtürler. Dolayısı ile köşeleri yumuşatmak daha rahat hareket etmenizi sağlar. Eğer tadilata hazır değilseniz, eski bir sandalye ve bolca resim ve kitapla görüntüyü yumuşatabilirsiniz.

Perdeleri iyice açın
Psikolog Darren Bridger, doğal ışığın IQ’nuzu desteklediğini söylüyor. “İnsanları iki farklı ofiste test ettik, kalabalık, gürültülü ve yapay ışıklandırılmalı ofiste insanların performansı düştü.”

Kaynak: e-kolay


Konular