Emlak | Konular | Kitaplar

'Konut sektöründe finansman problemi yaşanıyor'

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, konutlara yeterli talep oluşmaması sonucunda konut sektörünün yoğun bir finansman problemi yaşadığını savundu..

Ayhan, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan 2008'in ilk 6 aylık bina yapı ruhsatı sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 azaldığını belirtti. Yapı ruhsatı izni alınan daire sayısının 2008 Ocak-Haziran döneminde yüzde 10,5 düştüğünü kaydeden Ayhan, 2008 ikinci çeyreğinde bina yapı kullanım izinlerinde yüzde 16, daire yapı kullanım izinlerinde yüzde 14,2 azalma ortaya çıktığını belirtti.
"Konut arzının giderek azalmaya başladığının, AKP hükümetinin uyguladığı makro ekonomik politikaların konut sektörünü içinden çıkılmaz bir duruma sürüklediğinin görüldüğünü" iddia eden Ayhan, başlanılan binalara ise yeterli talep oluşmadığını öne sürdü. Ayhan, "Konutlara yeterli talep oluşmaması sonucunda, konut sektörü yoğun bir finansman problemi yaşamaktadır. Finansman probleminin yoğun bir şekilde yaşandığı piyasa aktörlerince de çok açık bir şekilde ifade edilmeye başlanmıştır" dedi..


Konular