Emlak | Konular | Kitaplar

Evinizi 3 adımda organize edin

Eviniz ne kadar küçük olursa olsun, iyi düşünülmüş bir yerleşim, renk ve depolama planı ile üç adımda düzenli mekanlar yaratabilirsiniz.

Ev içindeki alanları düzenlemek
Evin en fazla kullanılan alanları kanepe, yemek masası, yatak ve eğer varsa şömine çevresi ile ilgili iyi bir plan yapmak bu noktaları düzenlemenin en pratik yoludur.

* Simetri kurun: Kanepenizi iki kitaplık ya da herhangi iki raf sistemi arasına yerleştirmeniz düzenli bir görünüm elde etmenizde kolaylık sağlar.

* Modüler üniteler tercih edin: Her eşyanın ayrı bir işlevi olmasındansa çift işlevli modüler mobilyalar tercih edin. Böylece bir komodini bir kahve masası olarak kullanabilir ya da sandıklarınızı sehpa olarak değerlendirebilirsiniz. Az eşya ile düzenli bir görünüm elde etmeniz çok daha kolay olur.

* Eşyalarınızı akıllıca konumlandırın: Yatağınızın uzun kenarını duvara yaslayarak gün içerisinde onu kanepe gibi de kullanabilirsiniz. Yatak odanıza ayrı bir koltuk ya da kanepe koymanız gerekmeyeceği için mekanda ferah bir görünüm elde etmeniz daha kolay olacaktır.Eşyalarınızı nasıl depolayabilirsiniz?
Sahip olduğunuz değerli alanlardan feragat etmeden eşyalarınızı saklayabilirsiniz.

* Yatak altlarını değerlendirin: Çarşaf, battaniye ya da giymediğiniz kıyafetlerinizi yatak altlarında vakumlu torbalarda ya da toz geçirmeyen depolama kutularında saklayabilirsiniz.

* Perdelerin de birden fazla işlevi vardır: Görünmesini istemediğiniz yerden tavana kadar olan rafları saklamanın en güzel yolu üzerlerine bir perde çekmektir. Duvardan duvara, tavandan yere tadar asacağınız perdelerle havadar mekanlar yaratabilirsiniz.

* Dolap içleri: Dolap içi düzenleme üniteleri ve kutularla ortalıkta olan eşyalarınız gizleyebilirsiniz. Özellikle irili ufaklı eşyalar karışıklığa sebep olur. Onlar için bu şekilde bir çözüm bulmanız düzeni sağlama konusunda yardımcı olur.Renkleri belirleyin
Evinizi dekore ederken seçeceğiniz birbirine uyumlu renklerle ferah ve düzenli bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

* Sizin renkleriniz neler? En sevdiğiniz objelerin renklerine göz atın. Bu renkleri seçtikten sonra diğer mobilyalarınız ve aksesuarlarınızı ana renklerinizi tonlayacak biçimde seçebilirsiniz.

* Mobilyalarınızı boyayabilirsiniz: Farklı malzemelerdeki mobilyalarınızı boyayarak (örneğin beyaza) eşyalar arasında geçişi sağlayabilir, mekana ferah bir görünüm kazandırabilirsiniz.

* Renk eklemek: Düzen demek beyazların hakim olması demek değil. Mekana renk eklemek, ama yine de karışıklığı engellemek istiyorsanız pastel tonları tercih edebilirsiniz.


Konular