Emlak | Konular | Kitaplar

Doğaltaşla ilgili 10 gerçek

“Doğal bir ürün olması nedeniyle de inşaat malzemeleri arasında iyi bir yere sahip olan doğaltaş aynı zamanda çok çeşitli renk ve yapısal özelliğe de sahiptir.”

Orjinal yapısı, güzel görünümü ve uzun ömürlülüğü ile yaşadığımız mekanları güzelleştiren doğaltaş, son yıllarda oldukça popüler. Aşağıdaki yazıda doğaltaşla ilgili bilmek istediklerinizi bulabilir, seçimlerinizi bu bilgiler ışığında daha sağlıklı gerçekleştirebilirsiniz.

Doğaltaş orjinaldir
Doğaltaş, yapısındaki minerallerin türü ve aralarındaki bağ ile belirlenen doğal bir üründür. Doğal bir ürün olması nedeniyle de inşaat malzemeleri arasında iyi bir yere sahiptir.

Ayrıca içindeki bileşenlerin birbirleriyle ve daha birçok farklı malzeme ile karıştırılabilmesi nedeniyle doğaltaş ile eşsiz örnekler yaratılabilmektedir. Doğaltaş tek tip bir endüstriyel ürün değildir, oluşumunun izlerini yapısında taşır.

Doğaltaş ekolojiktir
Doğaltaş, doğada kullanılmaya hazır şekilde bulunan neredeyse tek inşaat malzemesidir. Üretimi için harcanan bir enerji yoktur. Enerji yalnızca taşın madenden çıkartılıp işlenmesi için harcanır ve diğer inşaat malzemelerine kıyasla harcanan enerji miktarı düşüktür.

Taş nispeten daha küçük ocaklardan çıkarılmaktadır. Doğaltaşın madenden çıkarılması, işlenmesi ve doğaya dönüşümünden oluşan döngü sırasında kaybolan hiçbir şey olmaz.

Doğaltaş çevre dostudur
Doğal bir inşaat malzemesi olarak doğaltaş, sağlığa zararlı maddeler içermez. Bu nedenle doğaltaş, gıda üretim alanlarında da güvenle kullanılabilmektedir. DIN 4102’ye uygun A sınıfı bir malzeme olan doğaltaş aynı zamanda yanmazdır.

Ayrıca yangın durumunda insan sağlığına zararlı herhangi bir zehirli madde salgılamaz. Doğaltaş, inşaat malzemesi olarak kullanılmadan önce, koruyucu kaplama gibi yardımcı kimyasal madde kullanımı gerektirmez.

Doğaltaş çok çeşitlidir
Başka hiçbir inşaat malzemesi doğaltaş kadar çok çeşitli renk ve yapısal özelliğe sahip değildir. Çeşitli yüzey işlemleri de bu çeşitliliği limitsiz kılmaktadır. Müteahhitler ve mimarlar bu nedenle, istenen herhangi bir görünümü oluşturmak için çok geniş bir seçim yelpazesine sahiptir.

Doğaltaşlar genelde iyi teknik ve görsel özellikleri nedeniyle seçilir. Doğaltaşların farklı renk, doku ve yapı çeşitleri bulunur. Bir inşaat malzemesinden istenen her özellik doğaltaşta mevcuttur.

Doğaltaş özgündür
Doğaltaşlar büyük bloklar halinde çıkarılır ve doğaltaş tesislerinde istenilen büyüklükte kesilir. Doğaltaş levhalarının boyutu, üretimde belirlenen standart boyutlar tarafından değil ham blokların boyutuna göre belirlenir.

Boyutlar proje gereksinimlerine göre uyarlanabilir. Yalnızca kare veya dikdörtgen değil istenilen her türlü şekil elde edilebilir. Modern işleme yöntemleri doğaltaşlarda oymacılığın yapılmasına izin verir. Taş çeşitliliği ve özgün işleme ve tasarım olanakları bu inşaat malzemesi türünü eşsiz kılmaktadır.

Doğaltaşın görünümü bozulmaz
Birçok inşaat malzemesinin görünümü yıllar içinde bozulurken, güzelliğini muhafaza eden doğal cilası sayesinde doğaltaşın görünümü asla bozulmaz. Birçok doğaltaş iyi şarap gibidir; yıllar geçtikçe çok daha güzel bir görünüm kazanır.

Kolaylıkla ve düşük maliyetle temizlenebilir oluşu da doğaltaşın sunmakta olduğu avantajlardan biridir. Uzun ömürlü bir malzeme olan doğaltaş, doğru planlama ve inşaat ile yıllarca dayanabildiği gibi orijinal haline gelecek şekilde restore de edilebilmektedir.

Doğaltaş üç boyutludur
Doğaltaş, istenilen her türlü şekilde üretilebilmektedir. Yüzeyinde oyma ve süslemelerle ilginç ışık ve gölge efektleri yaratılabilen doğaltaş, bir yapının dış cephesine yerleştirildiğinde güç ve sağlamlık da katar.

Doğaltaş fiyatları uygundur
Yapılan bağımsız araştırmalara göre doğaltaş, bir inşaat malzemesinin uzun vadedeki maliyeti düşünüldüğünde, sentetik inşaat malzemelerinden daha pahalı değildir.

Doğaltaşın bir dezavantaj gibi görülebilecek olan nispeten yüksek yatırım maliyeti, uzun vadedeki düşük bakım maliyeti ve uzun ömürlülüğü ile dengelenir. Doğaltaşın bakım ve temizlik maliyeti de oldukça düşüktür.

Doğaltaş pratik fiziksel özelliklere sahiptir
Doğaltaşın ısı iletkenlik özelliği çok iyidir ve ısı tutma kapasitesi oldukça yüksektir. Doğaltaş binaların dış cephelerinde yer alan inşaat malzemesi olarak güneş ışınlarını emer ve binanın aşırı ısınmasını önler. Dış cephesi taş olan çok katlı binaların enerji gereksinimi 100-150 kWh/m2’yken, dış cephesi cam olan binaların enerji gereksinimi 300-700 kWh/m2’dir.

Doğaltaş dayanıklıdır
Doğaltaşın sahip olduğu yüksek direnç değerleri bu malzemeye sonsuz derecede dayanıklı bir inşaat malzemesi olarak haklı bir ün kazandırmışıtr. Yalnızca üretim maliyeti yüksek olan paslanmaz çelik, doğaltaşların dayanıklılığına ulaşabilmektedir.

Doğaltaş aynı zamanda, zemin kaplamaları arasında en düşük aşınma değerleri ile en dayanıklı malzemedir. Granit veya benzer sert taşlardan üretilen kaplamalar yıllar boyunca kullanıldıktan sonra bile neredeyse hiçbir aşınma emaresi göstermez.


Konular