Emlak | Konular | Kitaplar

Bayramoğlu’nun çehresini değiştirmeye talip proje

66 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda kurulan, 5’er katlı bloklarda 600 konutun yer aldığı GalaTown projesi, 80 daireli rezidans kulesi, alışveriş merkezi ve butik oteli ile Bayramoğlu’nun çehresini değiştirmeyi hedefliyor. 78 metrekare ile 236 metrekare arasında değişen 14 farklı çeşit dairenin bulunduğu projede, fiyatlar KDV hariç 112 bin 303 YTL’den başlayıp, 309 bin 100 YTL’ye kadar çıkıyor.

Bir zamanlar İstanbul sosyetesinin yaz aylarını geçirmek için akın ettiği Bayramoğlu, GalaTown projesiyle Gebze Organize Sanayii Bölgesi’nde çalışan beyaz ve mavi yakalılar da dahil, 4 mevsim yaşayanları hedef alıyor. 66 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda kurulan, 5’er katlı bloklarda 600 konutun yer aldığı projede 80 daireli bir rezidans kulesi, alışveriş merkezi ve butik otel de bulunuyor. 78 metrekare ile 236 metrekare arasında değişen 14 farklı çeşit dairenin bulunduğu projede, fiyatlar KDV hariç 112 bin 303 YTL’den başlayıp, 309 bin 100 YTL’ye kadar çıkıyor. Cer Yapı Genel Müdürü Aydın Sanmanlı ile GalaTown projesini konuştuk.

Galatown projesini anlatır mısınız?

GalaTown Bayramoğlu’nda 66 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda kurulan, 5’er katlı bloklarda 600 konutun yer aldığı bir proje. Projenin yüzde 65’i yeşil alanlara ayrıldı.

Ne zaman başladınız? Şu anda proje ne aşamada? Bitiş tarihi nedir?

Projemizin inşaatına 2007 yılının Ocak ayında başladık. 236 dairenin kaba inşaatları bitti. Şu anda dış cephe kaplamaları tamamlanıyor. GalaTown’da yaşam Mayıs 2009’da başlayacak ve tam anlamıyla 2010 yılının sonunda proje tamamlanmış olacak.

Konutların özellikleri nedir?

GalaTown projesi ve uygulamaları TSE ve deprem yönetmeliğine uygun olarak hazırlandı. Tüm dış kapılar çelik kapı olurken, iç mekanlar için Ege Seramik ile çalışıldı. Salon ahşap lamine parke, yatak odaları laminant parke olarak tasarlandı. Kadınlar için en önemli alan olan mutfak ise laminant kaplamalı ve içerisinde standart olarak ankastre ocak, fırın ve davlumbaz bulunuyor.

Konutların büyüklükleri nedir? Kaç çeşit konut var?

Konutlarımızın büyüklükleri 78 metrekare ile 236 metrekare arasında değişiyor. Toplamda 14 farklı dairemiz bulunuyor. 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon bahçe dubleks daire seçeneklerimiz var.

Fiyat aralığıyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Konutların fiyat aralığı metrekaresine göre 112 bin 303 YTL ile 309 bin 100 YTL arası değişiyor. Fiyatlarımız KDV hariç fiyatlardır. Dolar kuru devamlı değişkenlik gösterdiği için başta 1.200 dolar olarak düşündüğümüz metrekare fiyatını YTL cinsinden hesaplayıp sabitledik.

Satışlara ne zaman başladınız? Yüzde kaçı satıldı. İlgi nasıl?

Satışlar GalaTown proje halinde iken başladı, şu anda yapım aşamasında da hızla devam ediyor. İlgiden oldukça memnunuz. Çok yüksek kalitede inşaat malzemesi kullanıyoruz ve buna rağmen benzer projelere göre fiyatlandırmamız makul. Bunu bilen ve konut sahibi olmak isteyen kitle bu nedenle Galatown’u tercih ediyor.

Sosyal ve ortak alanlarda neler var?

GalaTown Bayramoğlu’na hareket getirmek için yola çıktı. Dolayısıyla sosyal ve ortak alanlar konusunda çok alternatifli bir dünya sunuyor. Bünyesindeki alışveriş ve eğlence merkezinin zaten Bayramoğlu’nun çehresini değiştirip, bölgeye hareket katacağına inanıyoruz. Bunun dışında konut sahipleri için fitness center, yüzme havuzu, sauna, basketbol sahasının yanı sıra, doğa ile baş başa olmak isteyenler için yürüme yolları ve oturma alanları, bisiklet parkurları, çocuk oyun bahçesi düşünüldü.

Projede bir rezidans, butik otel ve alışveriş merkezi de bulunuyor. Bunlarla ilgili de bilgi verir misiniz?

GalaTown’ı 350 daire, alışveriş merkezi, butik otel ve rezidanstan oluşan bir yaşam alanı olarak tarif edebiliriz. 22 katlı ve 80 daire olarak planlanan rezidans, Galatown’un sadece bir parçası. Alışveriş merkezinin kiralanabilir alanı 20 bin metrekare.

Projenin büyüklüğü nedir?

350 daireden oluşacak olan ilk etabımızın satış cirosu 50 milyon doların üzerinde olacak.

Kandilli’de villa Kartal’da 5 yıldızlı otel yapıyoruz
Başka yeni konut projeleri var mı?

Cer Yapı’nın gayrimenkul sektörüne girişiyle ülke ekonomisine katma değer yaratacak projelerin geliştirilmesi kapsamında GalaTown’ın yanısıra, Kandilli’de 13 villalık bir proje ile Kartal E-5 üzerinde 200 odalı, 5 yıldızlı bir otel projesi bulunuyor.

GOSB’deki beyaz ve mavi yakalılar hedef kitle

Kimlere yönelik bir proje bu? Gelir durumu açısından...

Öncelikli hedefimiz, Bayramoğlu çevresinde sürekli büyüme gösteren sanayi, sağlık ve diğer sosyal yatırımlar nedeniyle oluşan konut açığının karşılanması. Proje kapsamındaki alışveriş ve eğlence merkezleri ile de çevrede yaşayanlara önemli avantajların sağlanması hedefleniyor. Gebze Organize Sanayii Bölgesi’nde çalışan beyaz ve mavi yakalılar, önemli hedef kitlemiz. Bunun dışında, şehirden çok uzaklaşmadan yazlık sahibi olmak isteyenler için de GalaTown’ın iyi bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Galatown genel olarak şehir hayatının stresinden ve keşmekeşinden kurtulmak isteyenlerin nefes alabileceği bir alan. Biz müstakbel ev sahiplerimize, hem şehre ulaşımın çok kolay olduğu, hem de şehrin gürültü ve stresinden uzak yaşama olanağı sunuyoruz.

Belirsizlikler alıcıyı ve yatırımcıyı beklemeye itti
Emlak sektörünü 2008’de nasıl görüyorsunuz? Durgunluk aşılacak gibi mi?

2008 yılında yaşanan durgunluk sadece emlak sektörüne özgü değildi. Globalleşmenin olumlu etkileri kadar, tüm dünyaya domino etkisi yaratan olumsuz dalgalanmalardan elbette Türkiye olarak bizler de payımızı aldık. Global açıdan ekonomik belirsizliklerin ötesinde, siyasi belirsizlikler de emlak sektöründeki yatırımcı ve alıcıları beklemeye itti. Belirsizliklerin aşıldığı 2008’in bu son çeyreğinde, şimdiden büyük bir hareketlenme ve talep artışı yaşıyoruz ve bu hareketliliğin artarak süreceğine inanıyoruz. Çünkü İstanbul’da çok büyük ve nitelikli konut açığı var. Doğru yerde, doğru konut üreten, müşterilerine beklentilerinin üstünde hizmet sunan firmaların sektörle birlikte büyüdüklerini görüyoruz..

Demet Cengiz BİLGİN


Konular