Emlak | Konular | Kitaplar

Socar ortaklığı Tekfen’e 10 yılda 37 milyar dolarlık iş getirecek

Tekfen Holding CEO’su Erhan Öner, "Tekfen İnşaat’ın yüzde 50’sini Azerbaycan devlet şirketi Socar’ın almasıyla birlikte bize önümüzdeki 10 yılda 37 milyar dolara kadar ulaşabilecek projeleri üstlenme kapısı açıldı" dedi..

Tekfen İnşaat’ın yüzde 50’sini 520 milyon dolara Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar tarafından kurulacak şirkete satma kararı alan Tekfen Holding’in CEO’su Erhan Öner, "Socar’ın önümüzdeki 10 yıl içinde 34-37 milyar dolar arası yatırım bütçesi var. Ortaklık anlaşması uyarınca bütün bu işleri bize yaptıracaklar" dedi. Erhan Öner, "Bugün senede 1 milyar dolarlık iş yapıyoruz. Bu ortaklıkla senede 3-4 milyar dolarlık bir şirket haline gelirken, mühendislik tarafımızın da bu derece büyümesini sağlayacağız" diye konuştu.

Masraf artı kár
Socar tarafından yapılacak yatırımlarda ’masraf artı yüzde 15 kár’ sistemiyle çalışacaklarını vurgulayan Erhan Öner, özellikle bu noktanın çok önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Riski hemen hemen yok, çok az. Ne olursa olsun malzemelerdeki fiyat artışından etkilenmeyeceğiz. Bu bizim için çok büyük şey ifade ediyor. Bu sayede daha çok miktarda iş yapma imkanımız doğuyor."

Mühendislik artacak
"Bu ortaklık bize yeni pazarlar açmaz, halen çalıştığımız ülkedeki işimizi çok büyük boyutlara getirecek" diyen Erhan Öner, şunları söyledi: "Azerbaycan ve Karadeniz ülkeleri ağırlıklı olmak üzere halen yoğunlaştığımız rafineri, petro-kimya tesisleri, inşaa ve yapım işlerini yapacağız. Bu ortaklık özellikle bizi mühendislik boyutunda çok geliştirecek. İnşaat ve montaj ana işimiz. Bunu desteklemek için 150-200 arası mühendisin çalıştığı Tekfen Mühendislik şirketimiz var. Bugün senede 1 milyar dolarlık iş yapıyoruz. Ortaklıkla, senede 3-4 milyar dolarlık bir şirket haline gelirken mühendislik tarafımızını da bu derece büyümesini sağlayacağız." Azerbaycanlı Socar ile Azerbaycan’daki şirketleri Azfen’de 12 yıldır ortak olduklarını hatırlatan Erhan Öner, "Biz zaten ortağız, birbirimizi tanıyoruz" dedi. Socar’ın yatırımlarının bir duraklamadan geçtiğini belirten Erhan Öner, şirketin yatırımlarının 2009-2010 yılından itibaren başlayacağını söyledi.

Kontrol Tekfen’de
Tekfen Holding’den dün sabah Borsaya gönderilen yazıda ise şirketin yüzde 99.99 oranında pay sahibi olduğu Tekfen İnşaat hisselerinin bir bölümünün, Azerbaycan, Türkiye ve diğer ülkelerde Socar tarafından yapılması planlanan yatırımların Tekfen İnşaat kanalıyla gerçekleştirilmesi şartıyla Socar’a satışına karar verildiği belirtildi. Açıklamaya göre, kontrolü Socar’da kalmak üzere, Socar tarafından kurulacak yeni bir şirkete Tekfen İnşaat’ın yüzde 50 hissesi 520 milyon dolara nakden satılıyor. Tekfen İnşaat’ın yönetimi her zaman şirketin kontrolünde olacak. Tekfen İnşaat’ın 10 kişilik yönetim kurulu üyesinin 6’sı Tekfen tarafından temsil edilecek.

Tekfen İnşaat, üç eski dostun ilk gözağrısı
Tekfen İnşaat, Tekfen Holding’in ilk gözağrısı sayılan şirketlerinden biri. 52’inci kuruluş yılını kutlayan Tekfen’in temelleri, hepsi de inşaat mühendisi olan Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar’ın 1956 yılında ideallerini gerçekleştirmek üzere bir araya gelmeleriyle atıldı. Tekfen Holding’in çekirdeğini oluşturan ilk girişim, Feyyaz Berker ile Nihat Gökyiğit tarafından Feyyaz-Nihat Müşavir Mühendislik şirketi. Danışmanlık hizmetleri yanında inşaat alanında da faaliyette bulunmak amacıyla Feyyaz Berker ve Nihat Gökyiğit, 1957 yılında FN’nin kardeş kuruluşu olan Tekfen İnşaat’ı kurdu. ’Tekfen’ şirketi adını, ortakların yaşam felsefelerini ortaya koyacak bir biçimde ’Teknoloji’ ve ’Fen’ sözcüklerinden almış. Tekfen’in üçüncü ortağı olan Necati Akçağlılar’ın 1959 yılında katılmasıyla şirketin adı ’Feyyaz-Nihat-Necati Müşavir Mühendislik’ olarak değiştirildi. 1967 yılında İstanbul’a taşınan Tekfen İnşaat Limited Şirketi, anonim şirket statüsüne getirilerek Tekfen İnşaat A.Ş. adını aldı.

Devam eden projelerinin yüzde 95’i yurtdışında
Tekfen Taahhüt Grubu, 18 bini aşkın çalışanı ve gerçekleştirdiği 300’e yakın proje ile Tekfen Holding’in iki lokomotifinden biri. 1977’de yurtdışına açılan Tekfen, yurtdışında bugüne kadar 3 milyar dolarlık projeye imza attı. Halen devam eden projelerinin de yaklaşık yüzde 95’ı yurtdışında. Bugüne kadar başta Suudi Arabistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan, Irak, Kuveyt, Yemen, Almanya, Rusya ve Fas’ta önemli altyapı ve endüstriyel projelerinin yapımını üstlenen Tekfen, özellikle petrol ve gaz tesislerinin yapımı üzerinde uzmanlaştı..